صندوق های سرمایه گذاری چیست؟ آشنایی با انواع صندوق های سرمایه گذاری

ما برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی دو روش مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد.

در روش مستقیم سرمایه گذاری، خود شخص بدون واسطه اقدام به خرید و فروش می کند. طلا، سهام یا دارایی های مختلف را خرید و فروش می کند، دراین حالت مدیریت همه چیز توسط شخص سرمایه گذار انجام می شود. از این جهت او باید نسبت به بازار هدف شناخت داشته و آموزش های لازم را دیده باشد و از همه مهم تر زمان کافی برای انجام فعالیت های مرتبط با سرمایه گذاری خود را نیز داشته باشد.

ممکن است شما وقت لازم را ندارید یا آموزش لازم و اطلاعات کافی برای سرمایه گذاری کردن مستقیم در بازارهای مالی را کسب نکرده باشید. پس باید چه کار کنید؟!

شما می توانید از طریق صندوق های سرمایه گذاری که ابزارهایی هستند که امکان سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار را برای شما فراهم می کنند اقدام به سرمایه گذاری در بازار سرمایه کنید.

صندوق های سرمایه گذاری از طریق جذب سرمایه های خرد و کلان از تعداد زیادی سرمایه گذار اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای مختلف مالی از جمله طلا، سکه، بورس و مسکن تحت قوانین سازمان بورس می کنند و سود حاصل از این سرمایه گذاری ها را با صاحبان واحدها ( یونیت های صندوق خود ) تقسیم می کنند.

 

etf

صندوق های سرمایه گذاری بر اساس امیدنامه خود در صنایع و دارایی های مشخصی سرمایه گذاری می کنند. اعم از :

 1. سهام شرکت های بورسی و فرابورسی
 2. اوراق درآمد ثابت
 3. گواهی سپرده های سکه و طلا
 4. پروژه های ملکی و ساختمانی و هر دارایی ای که ما می توانیم در بورس روی آن سرمایه گذاری کنیم.

انواع صندوق سرمایه گذاری

انواع صندوق های سرمایه گذاری به قرار زیر تقسیم بندی می شوند.

 1. صندوق سرمایه گذاری در سهام
 2. صندوق سرمایه گذاری در اوراق درآمد ثابت
 3. صندوق سرمایه گذاری مختلط که ترکیبی از مورد اول و دوم است.
 4. صندوق سرمایه گذاری سکه و طلا
 5. صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان
 6. صندوق نیکوکاری
 7. صندوق Venture Capital یا صندوق جسورانه

صندوق های سرمایه گذاری در سهام :

در این صندوق ها مدیران وجوه دریافت شده از سرمایه گذاران خود را طبق یک سری قوانین و محدودیت های مشخص در سهام شرکت های مختلف بورسی و فرابورسی سرمایه گذاری می کنند.

این صندوق ها بخش اعظمی از سرمایه خود را در شرکت های بورسی و فرابورسی سرمایه گذاری می کنند، به طوری که تحت هر شرایطی ( چه وضعیت بازار خوب باشد و چه بد، فرقی ندارد)، بایدحداقل ۶۰% از سرمایه شان سهام باشد. صندوق های سرمایه گذاری در سهام بر اساس امیدنامه خود مشخص می کنند، بیشتر در چه صنایعی سرمایه گذاری می کنند، بر این اساس شما می توانید میزان بازدهی این شرکت ها را تا حدودی پیش بینی کنید.

همانطور که بیان شد صندوق های سرمایه گذاری در سهام حداقل ۶۰% سرمایه شان باید سهام شرکت های بورسی و فرابورسی باشد، ازین رو اگر در دوران رونق باشیم این صندوق ها سود بسیار خوبی به ما خواهند داد، و اگر در دوران رکود بازار سرمایه باشیم این صندوق ها ممکن است موجب زیان ما شود.

صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت :

این صندوق ها برای افرادی طراحی شده است که دوست دارند یک درآمد محدود اما به شکل تقریبا ایمنی را به دست بیاورند. عمده دارایی آن ها در سپرده های بانکی، اوراق مشارکت دولتی، اوراق خزانه و موارد مشابه سرمایه گذاری می شود، این صندوق ها حق دارند بخش کوچکی از سرمایه شان را که حدود ۵ تا ۲۰ درصد دارایی شان می باشد را در سهام شرکت های بورسی و فرابورسی سرمایه گذاری کنند. سود حاصل از سرمایه گذاری در آن ها حدودا بین ۲۲ تا ۳۰ درصد می باشد.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط :

این صندوق ها حد وسط صندوق های سرمایه گذاری در سهام و صندوق های درآمد ثابت قرار دارند. آن ها حداقل ۴۰% و حداکثر ۶۰% سرمایه شان را می توانند سهام خریده و مابقی سرمایه شان را هم در اوراق مشارکت و اوراق دولتی سرمایه گذاری کنند. لازم به ذکر است آن ها بایستی نسبت ذکر شده را حتما رعایت کنند.

صندوق های سرمایه گذاری سکه و طلا :

سرمایه این صندوق ها در طلا، سکه و مشتقات مربوط به آن ها سرمایه گذاری می شود، قیمت یونیت های این صندوق ها کاملا وابسته به قیمت طلا و تغییرات آن است. شما با خرید یونیت های این صندوق ها در واقع به طور مستقیم روی طلا سرمایه گذاری می کنید.

پس اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در طلا و سکه هستید با خرید و فروش واحدهای صندوق های سرمایه گذاری در طلا ریسک جابجایی، نگهداری فیزیکی و نگرانی بابت نقدشوندگی و ترس از سرقت سرمایه شما برطرف خواهد شد.

صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان :

افرادی که می خواهند در پروژه های ساختمانی اقدام به سرمایه گذاری کنند با خرید یونیت های صندوق های زمین و ساختمان مالک بخشی از پروژه آن ها می شوند و از این طریق می توانند از سود حاصل از پروژه ساختمانی که توسط صندوق احداث می شود بهره مند شوند.

تعریف یونیت صندوق های سرمایه گذاری :

صندوق های سرمایه گذاری سهام ندارند، بلکه سرمایه آن ها به واحدهای سرمایه گذاری یا یونیت های سرمایه گذاری تقسیم می شوند. این یونیت های صندوق سرمایه گذاری هستند که صدور و ابطال می شوند.

در بحث صدور و ابطال نیز دو نوع صندوق داریم :

 1. صندوق های کلاسیک
 2. صندوق های قابل معامله در بازار

صندوق های کلاسیک :

صندوق هایی هستند که با مراجعه به آن ها بر اساس ارزش هر یونیت و میزان سرمایه، تعداد مشخصی یونیت به فرد سرمایه گذار اختصاص می یابد که همان لحظه برای سرمایه گذار صادر شده و می تواند تا زمانی که تمایل دارد آن ها را نگهداری کند. سرمایه گذار هر زمان که قصد فروش یونیت ها را داشته باشد می تواند با مراجعه به صندوق هر تعداد از یونیت ها را ابطال کند و بر اساس ارزش روز هر یونیت پول خود را ازصندوق بعد از چند روز کاری دریافت کند. در واقع صدور و ابطال معادل همان خرید و فروش هستند.

صندوق های قابل معامله در بازار ETF یا (Exchange Traded Funds) :

نوع دوم صندوق های سرمایه گذاری ETF ها هستند که در خود بورس معامله می شوند. این صندوق ها نیز یک سری یونیت سرمایه گذاری دارند، که به جای صدور و ابطال، مدیران صندوق طبق یک فرآیند یونیت ها را به متقاضی می فروشند یا از او می خرند و سپس خودشان فرآیند صدور و ابطال را به شکل دیگری انجام می دهند، در حقیقت از طریق یک شرکت تأمین سرمایه در یک لایه پایین تر فرآیند صدور و ابطال را بدون درگیر کردن سرمایه گذاران خرد انجام می دهند. ETF ها شبیه سهام شرکت ها معامله می شوند اما همانطور که بیان کردیم سهام نیستند بلکه واحدهای سرمایه گذاری (یونیت های صندوق) معامله می شوند. در واقع همانند حالت قبل خرید معادل صدور یونیت و فروش معادل ابطال یونیت است، با این تفاوت که دیگر سرمایه گذاران خرد درگیر این صدور و ابطال نمی شوند.

نتیجه گیری :

با توجه به مطالب گفته شده برای سرمایه گذاران مختلف از روی تقابل ریسک و سود باید مشخص کرد کدام صندوق سرمایه گذاری می تواند انتخاب مناسب تری باشد. دربازار های مالی افراد به سه دسته تقسیم می شوند :

 1. ریسک گریز : هیچ گونه ریسکی را نپذیرفته و به سود کم قانع است.
 2. کم ریسک : حاضر است برای کسب سود کمی ریسک کند.
 3. ریسک پذیر : برای کسب سود بیشتر روی سرمایه اش ریسک می کند.

صندوق های سرمایه گذاری در سهام پر ریسک تر ولی جذاب ترند، در حالی که صندوق های سرمایه گذاری مختلط نسبت به آن ها ریسک کمتری دارند با این حال جذاب اند. صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت تقریبا بدون ریسک هستند و بازدهی قابل توجهی نداشته و سود آن ها تفاوت چندانی با سپرده بانکی ندارد. صندوق های سرمایه گذاری در طلا نیز چون رابطه مستقیم با قیمت طلا دارند ریسک داشته و در نتیجه جذاب اند.

در سایت رسام صندوق های سرمایه گذاری مختلف معرفی شده و شما می توانید با بررسی عملکرد گذشته صندوق های سرمایه گذاری مختلف ببینید کدام صندوق ها بهتر بوده و برای سرمایه گذاری مناسب می باشند.

کليه حقوق مادی و معنوی متعلق به آکادمی سرمایه گذار هوشمند به سرپرستی حامد پورهمایون می‌باشد